آموزشی

فواید بستنی خوردن

بستنی منبع خوبی برای تأمین کلسیم

متخصصان تغذیه تاکید دارند بستنی سالم‌ترین، طبیعی‌ترین و بی ضررترین ماده نشاط آور است و به دلیل مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین‌ها و پروتیئن ها یک میان وعده کامل به شمار می‌رود، اما این یک باور غلط است که بستنی می‌تواند جایگزین لبنیاتی همچون ماست و شیر شود. در کنار مزایای بستنی، افراط در خوردن آن موجب چاقی، انبساط و انقباض عروق شود.
مصرف روزانه یک بستنی به ویژه برای کودکان چهارتا هشت سال ضرری ندارد، بهترین بستنی که می‌توان باخیال راحت مصرف کرد بستنی سنتی ایرانی است که به صورت پاستوریزه همراه با زعفران و خامه تهیه شده است، وجود کلسیم، فسفر و پروتئین موجود در بستتی که به صورت پاستوریزه تهیه شده موجب سلامتی دندان‌ها و استخوان‌ها می‌شود، در روزهای گرم تابستان برای متعادل شدن دمای بدن و جذب برخی مواد مغذی مصرف بستنی بدون مواد افزودنی توصیه می‌شود.

۱۶ خاصیت درمانی بستنی برای سلامتی بدن

فواید بستنی خوردن برای ورزشکاران

در موقعیت‌های خاص ورزشی ممکن است مهم باشد که بر میزان کربوهیدرات و مایع مصرفی، زیاد تاکید کنیم. همچنین این امر نیز مفید است که هدف‌های تغذیه‌ای دیگر را هم هنگام انتخاب خوراک قبل از تمرین، مد نظر داشته باشیم، یعنی غذاهایی را انتخاب کنیم که دارای انواع زیادی مواد مغذی شامل پروتئین، ویتامین و مواد معدنی باشند.

غذاهای محتوی کربوهیدرات اثرات متفاوتی بر روی قند (گلوکز) خون دارند، غذاهای با شاخص گلیسمی پایین که بستنی هم از این دسته حساب می‌شود، باعث آزاد سازی آرام و پیوسته ی گلوکز در خون می‌شوند مثل: سیب، گلابی، گریپ فروت، لوبیا، عدس، آلبالو، گیلاس، انجیر، برگه زردآلو، هلو، آلو، شیر، ماست، سوپ گوجه فرنگی، بادام زمینی.

بر این اساس توصیه شده که غذاهای با GI پایین، به‌عنوان غذای قبل از ورزش استفاده شوند، چون می‌توانند باعث آزاد سازی آهسته و پیوسته گلوکز در خون شوند و سطح گلوکز خون را برای مدت بیشتری پایدار نگه دارند.

چقدر “بستنی” بخوریم؟

بستنی از شیر، شکر و چربی تشکیل شده، بستنی نیز همانند شیر ارزش غذایی خوبی دارد و به عنوان یک منبع خوب پروتئین، کلسیم، ویتامین ۱۲ B، ریبوفلاوین و سایر ریز مغذی‌ها محسوب می‌شود. میزان مصرف بستنی تاحدی که برای سلامتی مضر نباشد برای هر فرد متفاوت است و این میزان با توجه به شرایط جسمی افراد تعیین می‌شود.

متخصصان تغذیه تاکید دارند اگر یک لیوان شیر بین ٩٠ تا ١۵٠ کیلوکالری انرژی به بدن انسان برساند، همین میزان بستنی می‌تواند دو برابر کالری به بدن برساند، به همین دلیل افراد باید مواظب میزان کالری دریافتی باشند. مصرف بستنی برای بچه‌های کم وزن و یا افرادی که به دنبال افزایش وزن هستند گزینه تغذیه‌ای مناسبی است، اما سایر افراد باید توجه داشته باشند که میزان کالری بالای بستنی می‌تواند موجب چاقی آنها شود.

مصرف زیاد بستنی به دلیل میزان بالای چربی اشباع موجود در آن، می‌تواند موجب بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی شود، بنابراین توصیه می‌کنیم مقدار مصرف بستنی خیلی زیاد نباشد. یکی از دلایل ایجاد کبد چرب دریافت میزان زیاد کربوهیدرات و کالری است، افراد مبتلا به کبد چرب مصرف بستنی را محدود کنند.

مقدار مناسب مصرف بستنی به عواملی از جمله میزان تحرک و میزان کالری دریافتی از سایر مواد غذایی بستگی دارد، با در نظر گرفتن این موارد افراد معمولاً می‌توانند یک روز در میان بستنی بخورند. حتی افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند نباید از خوردن بستنی محروم شوند و با تنظیم دقیق برنامه غذایی توسط متخصص تغذیه می‌توانند از خوردن بستنی لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *